skip to Main Content
WorldCup2018 (Copy)

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:

Το πανόραμα της διοργάνωσης

Η Κροατία νίκησε με 2-0 τη Νιγηρία στο Καλίνινγκραντ και πήρε «κεφάλι» στον 4ο όμιλο του Μουντιάλ.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας (16/6), η Γαλλία, αν και συνάντησε μεγάλες δυσκολίες από την Αυστραλία, μπόρεσε και πήρε τη νίκη 2-1 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο.

Στη συνέχεια η Ισλανδία απέσπασε ισοπαλία 1-1, από την «ισχυρή» Αργεντινή στο Spartak Stadium της Μόσχας για τον 4ο όμιλο (1η αγωνιστική) του Μουντιάλ της Ρωσίας, δημιουργώντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση. Σκόρερ ο Αγουέρο στο 19΄ για την Αργεντινή και ο Φινμπόγκασον στο 23΄ για την Ισλανδία, ενώ στο 64΄ ο Μέσι δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Αβαντάζ πρόκρισης στην φάση των νοκ άουτ αγώνων του Μουντιάλ πήρε η Δανία στον 3ο όμιλο, μετά τη σημερινή της νίκη με 1-0 επί του Περού στην «Μορντόβια Αρένα» του Σαράνσκ.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται την Κυριακή (17/6) με τις εξής αναμετρήσεις:

Κόστα Ρίκα-Σερβία 15:00

Γερμανία-Μεξικό 18:00

Βραζιλία-Ελβετία 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ – ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  5-0
15/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ – ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ – ΡΩΣΙΑ
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ – ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ – ΙΡΑΝ  0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ  3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΜΑΡΟΚΟ
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ – ΙΣΠΑΝΙΑ
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ – ΜΑΡΟΚΟ
 Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ – ΔΑΝΙΑ  0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ – ΠΕΡΟΥ
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΠΕΡΟΥ
 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ  1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ – ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΚΡΟΑΤΙΑ
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ
 Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ – ΣΕΡΒΙΑ
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ – ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΜΕΞΙΚΟ
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ – Ν. ΚΟΡΕΑ
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ – ΜΕΞΙΚΟ
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ – ΣΟΥΗΔΙΑ
 Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ – ΠΑΝΑΜΑΣ
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ – ΤΥΝΗΣΙΑ
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ – ΠΑΝΑΜΑΣ
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ – ΤΥΝΗΣΙΑ
Η’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΕΝΕΓΑΛΗ
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ – ΣΕΝΕΓΑΛΗ
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ – ΚΟΛΟΜΒΙΑ
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ – ΚΟΛΟΜΒΙΑ
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ Γ1 – Δ2 (49)
30/6 ΣΟΤΣΙ Α1 – Β2 (50)
01/07 ΜΟΣΧΑ Β1 – Α2 (51)
01/07 ΝΙΖΝΙ Δ1 – Γ2 (52)
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 – ΣΤ2 (53)
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 – Η2 (54)
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 – Ε2 (55)
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 – Ζ2 (56)
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 – Νικητής 50 (57)
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 – Νικητής 54 (58)
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 – Νικητής 56 (59)
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 – Νικητής 52 (60)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 – Νικητής 58 (61)
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 – Νικητής 60 (62)
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 – Ηττημένος 62
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 – Νικητής 62
Διονύσιος Βούτος
Δημοσιογράφος
35 χρόνια στην δημοσιογραφία. Δημοσιογράφος ΕΡΤ
Back To Top