skip to Main Content
Pjimage (4)

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου το Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι για το 2018 – 19 που διοργάνωσε ο Σ.Σ. Κεφαλληνίας, και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Δυτικής Ελλάδας.

  Και φέτος το τοπικό Σχολικό απετέλεσε και πρώτο προκριματικό γύρο του Περιφερειακού Σχολικού της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Δυτικής Ελλάδας (ΕΣΣΔΕ).

  Φέτος είχαμε σχετικά μεγάλη συμμετοχή,  55 παιδιά, κυρίως από το Αργοστόλι, αλλά είδαμε με χαρά παιδιά και από άλλα σχολεία, όπως από το Ληξούρι, τις Κεραμειές, την Αγία Ειρήνη, τον Πόρο την Αγία Θέκλη.

 Θέλουμε να τονίσουμε ότι χρειαζόμαστε την βοήθεια των εκπαιδευτικών σε κάθε τάξη, αν και καταλαβαίνουμε το βαρύ πρόγραμμα των παιδιών.

Βραβεύτηκαν οι κάτωθι:

Κατηγορία Νηπιαγωγεία :  1η  Διαμαντάτου Ελένη  (βαθμοί 1½) Νηπ. Αγίας Ειρήνης

Κατηγορία Α’ Δημοτικού :  1η Παπαδάτου Στεφανία  (βαθμοί 5) 3ο Δημ. Αργοστ.

                           1ος  Παναγιωτόπουλος Γεράσιμος  (βαθμοί 3½) 3ο Δημ. Αργοστ.    και 2ος στην Γενική

                              2ος Βεσυρόπουλος Μάριος  (βαθμοί 3½) 3ο Δημ. Αργοστ

                                                          και 3ος στην Γενική

                              3ος Βασιλάτος Κώστας (βαθμός 2) 3ο Δημ. Αργοστ

                                                          και 4ος στην Γενική

Κατηγορία Β’ Δημοτικού :  1ος  Μαγουλάς Παναγής  (βαθμοί 5)  Δημ. Κεραμ.

                              2ος  Κουρούκλης Παναγής  (βαθμοί 4) 3ο Δημ. Αργοστ.

                              3ος  Αγγελίκος Παναγής  (βαθμοί 1½) 4ο Δημ. Αργοστ

                                                                 και 4ος στην Γενική

                              1η  Διαμαντάτου Μαρία  (βαθμοί 3) Δημ. Πόρου.

                                                                    και 3η στην Γενική

                              2η  Μουρελάτου Ευαγγελία  (βαθμός ½) 5ο Δημ. Αργοστ

Κατηγορία Γ’ Δημοτικού :   1ος  Γαρμπής Σπύρος (βαθμοί 5½) Δημ. Κεραμ.

                              2ος  Πανέρης Χρήστος  (βαθμοί 5) 3ο Δημ. Αργοστ.                

                              3ος Τζουγανάτος Δημήτριος  (βαθμοί 4½) 4ο Δημ. Αργοστ..     

Κατηγορία Δ’ Δημοτικού : 1ος  Ανδρεάτος Άγγελος  (βαθμοί 4½) 1ο Δημ. Αργοστ.

                            2ος  Παπαδημητράτος Γιώργος (βαθμοί 4) 6ο Δημ. Αργοστ.

                            3ος  Αλυσανδράτος Ανδρέας (βαθμοί 3½) 2ο Δημ. Ληξουρ.

Κατηγορία Ε’ Δημοτικού :  1ος  Μουρελάτος Διονύσης  (βαθμοί 5) 1ο Δημ. Αργοστ.

                             2ος  Γαλάτης Άγγελος (βαθμοί 3) 5ο Δημ. Αργοστ.

                             3ος  Βαγγελάτος Παναγής (βαθμοί 3) 4ο Δημ. Αργοστ.

Κατηγορία ΣΤ’ Δημοτικού :  1ος Αναλυτής Παναγής  (βαθμοί 5) 4ο Δημ. Αργοστ.

                               2ος Κρεμμύδας Σταύρος (βαθμοί 3)  3ο Δημ. Αργοστ.

                                                         και 4ος στην Γενική

                               3ος Μαυρογιάννης Παναγής (βαθμοί 3)  1ο Δημ. Αργοστ.

                                                         και 5ος στην Γενική

                                      1η  Μαγουλά Τζένη (βαθμοί 4) Δημ. Κεραμειών

                                                          και 2η στην Γενική

                               2η  Χάλδα Λυδία (βαθμοί 4) 4ο Δημ. Αργοστ.

                                                          και 3η στην Γενική

                               3η  Μπάμπι Ναταλία (βαθμοί 2½) 5ο Δημ. Αργοστ.

                                                          και 6η στην Γενική

Κατηγορία Α’ Γυμνασίου : 

1η Λουκάτου Δέσποινα (βαθμοί 4)  3ο Γυμ. Αργοστ.   και 2η στην Γενική

1ος  Σαρίδης Ερρίκος (βαθμοί -)  2ο Γυμ. Αργοστ.  και 8ος στην Γενική

Κατηγορία Β’ Γυμνασίου : 

1ος  Ανδρεάτος Γιώργος (βαθμοί 4)  2ο Γυμ. Αργοστ.  και 1ος στην Γενική

2ος   Αναλυτής Ιωάννης (βαθμοί 4)  2ο Γυμ. Αργοστ.   και 3ος στην Γενική

3ος  Χάλδας Γεράσιμος  (βαθμοί 2)  2ο Γυμ. Αργοστ.   και 5ος στην Γενική

1η  Μοσχοπούλου Πηνελόπη  (βαθμοί 2) Γυμ. Ληξ.  και 6η στην Γενική

2η  Αποστολάτου Αντωνία  (βαθμός 1) 1ο Γυμ. Αργοστ.  και 7η στην Γενική

Κατηγορία Λύκεια :

1ος Γιαλούμης Άρης (βαθμοί 4)  1ο ΕΠΑΛ Αργοστ.    και 4ος στην Γενική

  Ο Σκακιστικός Σύλλογος αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει όλους όσους βοήθησαν στην διοργάνωση του πρωταθλήματος , και ιδιαίτερα  το Γραφείο Φυσικής Αγωγής, την διεύθυνση Α/θιας εκπαίδευσης και την Διεύθυνση του 4ου Δημ. Σχολ. Αργοστολίου για την παραχώρηση των αιθουσών του σχολείου , καθώς επίσης όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες αλλά και τους γονείς τους.

  Για κάθε πληροφορία σας , το τηλ. του συλλόγου μας : 6944267405. Τα μαθήματα σε παιδιά γίνονται κάθε Σάββατο και Κυριακή 5 με 7 το απόγευμα στο 4ο Δημοτικό Αργοστολίου.

 Ραντεβού στο Περιφερειακό στην Πάτρα στις 31 Μαρτίου.

Για τον Σκακιστικό Σύλλογο Κεφαλληνίας

Το Δ.Σ.

Διονύσιος Βούτος
Δημοσιογράφος
35 χρόνια στην δημοσιογραφία. Δημοσιογράφος ΕΡΤ
Back To Top