skip to Main Content
58cd38f1cd3a1812a42c7207 (Copy)

Νέο “χρυσάφι” από το Λευτέρη Πετρούνια (video)

Η χρυσή πορεία του Λευτέρη Πετρούνια στο παγκόσμιο στερέωμα της ενόργανης γυμναστικής συνεχίζεται. Ο 27χρονος Ολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Μπακού με την ονομασία AGF Trophy 2017 και επιστρέφει από το Αζερμπαϊτζάν θριαμβευτής.

Το ασυναγώνιστο Ελληνόπουλο βαθμολογήθηκε με 15,466 στο πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,3 και πρώτευσε με τεράστια διαφορά από τους αθλητές που τον συνόδευσαν στο βάθρο.

Ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα ήταν δεύτερος με 14,766 βαθμούς και ο Ουκρανός Γέβγεν Γκουντένκοφ τρίτος με 14,233. Ένας άλλος Έλληνας αθλητής, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, κατέλαβε την 5η θέση στον ίδιο τελικό με βαθμολογία 13,800. Εάν επαναλάμβανε το 14,733 του προκριματικού, θα κέρδιζε και αυτός μετάλλιο.

Επόμενος στόχος για τους δύο αθλητής της Ειρήνης Περιστερίου είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στις 19-23 Απριλίου στη Ρουμανία. Ο Πετρούνιας θα διεκδικήσει εκεί τον τρίτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο.