skip to Main Content
Maracana Copy

Στο στάδιο Μαρακανά Εντυπωσιακή η τελετή έναρξης…

……των Παραολυμπιακών Αγώνων

Εντυπωσιακή η τελετή έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων

Σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής ο Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου Γρηγόρης Πολυχρονίδης – Θα συμμετάσχουν συνολικά 4.300 αθλητές από 160 χώρες κι ανάμεσα τους 60 Έλληνες

Δεν έχουν τη λάμψη και το γκλάμουρ των Ολυμπιακών Αγώνων… Προφανώς δεν θα ξενυχτήσουν δισεκατομμύρια τηλεθεατών για να δουν τους Αγώνες που θα φιλοξενηθούν στο Ρίο από αύριο μέχρι και την μεθεπόμενη Κυριακή.

Κι όμως οι Παραολυμπιακοί Αγώνες πέρα από τη δική τους ομορφιά και χάρη, στέλνουν ακόμη πιο δυνατά μηνύματα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ίσως γιατί πριν το ευ αγωνίζεσθαι είναι ακόμη πιο σημαντικό το ότι αυτοί οι 4.300 αθλητές από 160 χώρες του πλανήτη, έχουν ταξιδέψει στο Ρίο και θα αγωνιστούν.

Κι αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο που έχουν κατακτήσει όλοι ανεξαιρέτως κόντρα στις ατυχίες της ζωής, στα όποια προβλήματα τους προέκυψαν.

Το βέβαιο είναι ότι η Τελετή Έναρξης δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτή των Ολυμπιακών, καθώς ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο! Πέρα από τα βεγγαλικά που κατέκλυσαν το κατάμεστο στάδιο Μαρακανά, η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη έγινε με μεγάλα πανό-αριθμούς που ξεδιπλώνονταν από την οροφή του σταδίου και ήταν τοποθετημένοι γύρω γύρω.

Όταν έφτασε ο αριθμός 1, ο μοναδικός στάντμαν σε αναπηρικό αμαξίδιο, ο Aaron Wheelz πήδηξε από μια τεράστια ράμπα σηματοδοτώντας την έναρξη!

Με χορό, τραγούδια και χαμόγελα συνοδεύτηκε η είσοδος των αποστολών των ομάδων στο στάδιο. Μπροστά από κάθε αποστολή προχωρούσε μια κοπέλα που κρατούσε ένα κομμάτι παζλ με το όνομα κάθε χώρας αναγραμμένο επάνω. Όλα τα κομμάτια τοποθετήθηκαν σιγά σιγά στο κέντρο του γηπέδου δημιουργώντας ένα τεράστιο παζλ με τις φωτογραφίες και των 6.500 αθλητών και σχηματίζοντας μια καρδιά!

Τα γνωστά προβλήματα στο Ρίο

Λίγες ημέρες μετά το πέσιμο της αυλαίας των Ολυμπιακών Αγώνων, τα βλέμματα στρέφονται πάλι από σήμερα στο Ρίο όπου λίγο μετά τα μεσάνυχτα θα ξεκινήσει η Τελετή Έναρξης των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων, που φυσικά αντιμετώπισαν ουκ ολίγα προβλήματα.

Κι αν οι εγκαταστάσεις έχουν πλέον «τσεκαριστεί» στους Ολυμπιακούς, το μεγαλύτερο πρόβλημα των Παραολυμπιακών ήταν το οικονομικό. Η πολύ χαμηλή προπώληση των εισιτηρίων (μόλις το 20% είχε προπωληθεί μέχρι πριν από δύο εβδομάδες), η κακή οικονομική κατάσταση της Βραζιλίας και η… εξαφάνιση των χορηγών κάποια στιγμή απείλησαν ακόμη και τη διεξαγωγή τους.

Τελικά οι λύσεις βρέθηκαν (πλέον η προπώληση έφτασε στο 60%) και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στους Αγώνες από τους οποίους θα απουσιάσει όμως η Ρωσία.

Η χώρα η οποία το 2012 ήταν η δεύτερη σε κερδισμένα μετάλλια (πίσω από την απόλυτη κυρίαρχο Κίνα) σε αντίθεση με τους Ολυμπιακούς Αγώνες όπου η ΔΟΕ έριξε το μπαλάκι στις ομοσπονδίες των αθλημάτων, η Διεθνής Παραολυμπιακή Επιτροπή απέκλεισε εξ ολοκλήρου τη ρωσική ομάδα.

Αντιθέτως για πρώτη φορά θα υπάρχει ομάδα προσφύγων, η οποία θα αποτελείται από δύο αθλητές: ένα δισκοβόλο από το Ιράν κι έναν κολυμβητή από το Ιράν.

Η ελληνική αποστολή

Ανάμεσα στους 4.300 αθλητές που θα συμμετάσχουν στους Αγώνες στο Ρίο θα υπάρχουν και 59 Έλληνες, αν και αρχικά η αποστολή είχε 54 αθλητές. Ο τελεσίδικος αποκλεισμός της Ρωσίας μας έδωσε όμως επιπλέον πέντε θέσεις κι έτσι ταξίδεψαν στη Βραζιλία 43 άνδρες και 16 γυναίκες οι οποίοι θα αγωνιστούν σε 12 αθλήματα, τα περισσότερα μετά το 2004 στην Αθήνα.
Τα αθλήματα που θα έχουν ελληνική εκπροσώπηση είναι Αντισφαίριση με Αμαξίδιο, Άρση βαρών σε πάγκο, Ιστιοπλοΐα, Κολύμβηση, Μπότσια, Ξιφασκία με αμαξίδιο, Ποδηλασία, Σκοποβολή, Στίβος, Τζούντο, Τοξοβολία και Paracanoe.

Αναλυτικά ανά αγώνισμα οι ελληνικές συμμετοχές:

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡIΣΗ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Στέφανος Διαμαντής

AΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
Δημήτρης Μπακοχρήστος
Παύλος Μάμαλος
Πασχάλης Κουλούμογλου
Νικόλαος Γκουντάνης
Κώστας Δήμου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βασίλειος Χριστοφόρου
Θεόδωρος Αλεξάς
Αργύρης Νοτάρογλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Χρυσούλα Αντωνιάδου
Σεμιχά Ριζάογλου
Αλεξάνδρα Αλκιστης Γκιάτη-Σταματοπούλου
Μαρία Καλπακίδου
Αντώνης Τσαπατάκης
Δημοσθένης Μιχαλετζάκης
Αριστείδης Μακροδημήτρης
Δημήτριος Καρυπίδης
Χαράλαμπος Ταϊγανίδης
Χρήστος Αλέξανδρος Ταμπαξής
Ιωάννης Κωστάκης
Γιώργος Σφαλτός
Παναγιώτης Χριστάκης
Γιώργος Καπελλάκης
Κωνσταντίνος Καραούζας
Γεράσιμος Λιγνός

ΜΠΟΤΣΙΑ
Γρηγόρης Πολυχρονίδης -Αθλητής Συνοδός – Director: Αικατερίνη Πατρώνη
Νικόλαος Πανανός Αθλητής Συνοδός – Director: Ανδρέας Κεραμιδάς
Άννα Ντέντα – Αθλητής Συνοδός – Director: Χριστίνα Ντέντα
Παναγιώτης Προκόπης Σουλάνης – Αθλητής Συνοδός – Director: Ελένη Καλογεροπούλου
Χρυσή Μόρφη-Μέτζου

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Γεράσιμος Πυλαρινός Μαρκαντωνάτος
Παναγιώτης Τριανταφύλλου
Βασίλης Ντούνης
Κέλλυ Λουφάκη

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Αδαμαντία Χαλκιαδάκη – Αθλητής Συνοδός Πιλότος: Αργυρώ Μηλάκη
Αθανάσιος Μπαράκας – Αθλητής Συνοδός Πιλότος: Κώστας Τρουλινός
Παρασκευή (Βούλα) Καντζά – Αθλητής Συνοδός Πιλότος: Βασιλική Βούτζαλη

ΣΤΙΒΟΣ
Δήμητρα Κοροκίδα
Ανθή Λιάγκου
Βαλασία Κυργιοβανάκη
Ζωή Μαντούδη
Εμμανουήλ Στεφανουδάκης
Σε Τζον Φερνάντες
Δημήτρης Σενικίδης
Δημήτρης Ζησίδης
Ευστράτιος Νικολαΐδης
Νικόλαος Γονιός
Ευάγγελος Καναβός
Αθανάσιος Κωνσταντινίδης
Μιχάλης Σεΐτης
Χρήστος Καπέλλας
Γεώργιος Κωστάκης
Χρήστος Κουτούλιας
Στέλλα Σμαραγδή
Ιωάννη Σεβδικαλή

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Βαγγέλης Κακοσαίος

ΤΖΟΥΝΤΟ
Θεόκλητος (Κλήμης) Παπαχρήστος

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Δωροθέα Ποιμενίδου

PARACANOE
Ελένη Πρελορέντζου

Αλλαγές στην 1η ημέρα

Κι ενώ φαινόταν πως το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας είχε «κλειδώσει» εδώ και μέρες, ξαφνικά οι διοργανωτές αποφάσισαν να αλλάξουν ημερομηνία στο αγώνισμα των 200μ. ελεύθερο S5 όπου υπάρχει και ελληνική συμμετοχή με την Χρυσούλα Αντωνιάδου.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίζεται στις 17:43 ώρα Ελλάδας στα προκριματικά, ενώ ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει το βράδυ της ίδιας ημέρας. Το πανελλήνιο ρεκόρ είναι της ίδιας με 3:51.43 από τις 9 Ιουνίου 2016 στο Βερολίνο.

Στην κολύμβηση συμμετέχουν ακόμη οι Σεμιχά Ριζάογλου και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 100μ. ελεύθερο γυναικών κατηγορίας S3. Τα προκριματικά γίνονται το πρωί 16:41 ώρα Ελλάδας, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 00:44 Το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας το έχει η Σταματοπούλου με 1:51.53 από τις 4 Μαΐου 2016 στην Πορτογαλία.

Στον στίβο, ελληνικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν η σφαίρα ανδρών F32 (16:05), τα 100μ. ανδρών Τ44 (23:42) και το μήκος γυναικών (00:08). Στη σφαίρα συμμετέχουν οι Νίκος Γονιός, Δημήτρης Ζησίδης και Θανάσης Κωνσταντινίδης. Το πανελλήνιο ρεκόρ το έχει ο Κωνσταντινίδης με 8.91μ. από τις 2 Ιουνίου 2016 στην Θεσσαλονίκη. Ο Μιχάλης Σείτης συμμετέχει στα προκριματικά των 100μ. Ο Ροδίτης πρωταθλητής είναι και ο κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ με 11:43 από τις 29 Οκτωβρίου 2015 στο Κατάρ. Όσον αφορά στην Στέλλα Σμαραγδή συμμετέχει στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ47. Είναι κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ με 5.32μ. από τις 23 Οκτωβρίου 2015 στο Κατάρ.

Τέλος στην ποδηλασία πίστας συμμετέχουν οι Θανάσης Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός στα προκριματικά της ατομικής καταδίωξης ανδρών (17:57). Το ελληνικό δίδυμο έχει και το πανελλήνιο ρεκόρ με 4:54.911 από τις 20 Μαρτίου 2016 στην Αγγλία.

Το νέο πρόγραμμα της 1ης ημέρας, εφόσον δεν υπάρξουν νέες τροποποιήσεις (!) έχει ως εξής:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
16:41 100 ελεύθερο γυναικών S4 σειρές – ΡΙΖΑΟΓΛΟΥ ΣΕΜΙΧΑ, ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
17:43 200μ. ελεύθερο γυναικών S5 σειρές – ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
00:44 100 ελεύθερο γυναικών S4 τελικός
01:59 200μ. ελεύθερο γυναικών S5 τελικός

ΣΤΙΒΟΣ
16:05 Σφαίρα ανδρών F32 τελικός – ΓΟΝΙΟΣ ΝΙΚΟΣ,ΖΗΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
23:42100μ ανδρών Τ44 σειρές – ΣΕΪΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
00:08 Μήκος Γυναικών Τ47 τελικός – ΣΜΑΡΑΓΔΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
17:57 Ατομική καταδίωξη ανδρών προκριματικοί – ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ -ΤΡΟΥΛΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
23:38 Ατομική καταδίωξη ανδρών τελικός

Το υπόλοιπο πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών έχει ως εξής:

9 Σεπτεμβρίου – 2η ημέρα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

19:00 Κατηγ. 54 κιλά: Μπακοχρήστος

22:00 Κατηγ. 59 κιλά: Κουλούμογλου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ

16:00 Χιλιόμετρο: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης

15:38 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης

15:45 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου

16:05 50μ. πεταλούδα S6 (σειρές): Χριστάκης

17:31 4×50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (σειρές)

23:30 100μ. ύπτιο S1 (τελικός)

23:40 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)

23:50 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)

00:12 50μ. πεταλούδα S6 (τελικός)

02:55 4×50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:05 Ακόντιο F54: Στεφανουδάκης

02:00 100μ. T44 (τελικός)

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (α` γύρος): Διαμαντής

10 Σεπτεμβρίου – 3η ημέρα

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Ολυμπιακό τόξο γυναικών (γύρος κατάταξης): Ποιμενίδου

ΤΖΟΥΝΤΟ

16:00 Κατηγ. 100κ. (προκριματικά, ρεπεσάζ, ημιτελικά): Παπαχρήστου

21:30 Κατηγ. 100κ. (τελικός)

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

22:00 Κατηγ. 65κ.: Γκουντάνης

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

18:14 R4 (προκριματικά): Κακοσαίος

20:45 R4 (τελικός)

ΜΠΟΤΣΙΑ

18:30 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

23:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:46 50μ. ελεύθερο (σειρές): Σφαλτός, Χριστάκης

15:58 50μ. πεταλούδα (σειρές): Τσαπατάκης

16:13 50μ. ύπτιο (σειρές): Κωστάκης

16:22 50μ. ύπτιο (σειρές): Ριζάογλου, Σταματοπούλου

23:44 50μ. ελεύθερο (τελικός)

23:56 50μ. πεταλούδα (τελικός)

00:26 50μ. ύπτιο (τελικός)

00:34 50μ. ύπτιο (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:53 Σφαίρα F20: Μαντούδη, Κυργιοβανάκη

17:48 100μ. Τ47 (σειρές): Κουτούλιας

23:45 Σφαίρα F20: Νικολαίδης, Σενικίδης

01:36 100μ. Τ47 (σειρές): Σμαραγδή

11 Σεπτεμβρίου – 4η ημέρα

ΜΠΟΤΣΙΑ

17:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

23:00 Ζευγάρια BC3 (ημιτελικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

16:00 Πουρσουίτ (προκριματικά): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

17:34 Χιλιόμετρο: Μπαράκας/Τρουλινός

18:30 Πουρσουίτ (τελικός): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. πρόσθιο SB5 (σειρές): Σφαλτός

15:49 200μ. μικτή ατομική SM9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

16:09 100μ. πρόσθιο SB13 (σειρές): Λιγνός

17:16 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Τσαπατάκης

17:26 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Αντωνιάδου

17:37 200μ. ελεύθερο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης

23:30 100μ. πρόσθιο SB5 (τελικός)

23:46 200μ. μικτή ατομική SM9 (τελικός)

00:02 100μ. πρόσθιο SB13 (τελικός)

02:05 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)

02:13 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)

02:37 200μ. ελεύθερο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:45 100μ. ανδρών Τ47 (τελικός)

16:48 Mήκος F20: Καναβός

00:56 100μ. γυναικών Τ47 (τελικός)

02:03 200μ. Τ44 (σειρές): Σείτης

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (β` γύρος)

12 Σεπτεμβρίου – 5η ημέρα

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας: Πυλαρινός, Ντούνης

15:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας: Τριανταφύλλου

20:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας

20:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

22:00 Κατηγ. 80 κιλά: Μωϋσιάδης

ΜΠΟΤΣΙΑ

18:30 Ζευγάρια BC3 (αγώνας 3-4 θέση)

23:30 Ζευγάρια BC3 (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:10 200μ. μικτή ατομική SM6 (σειρές): Χριστάκης

17:45 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Τσαπατάκης

17:52 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Αντωνιάδου

01:39 200μ. μικτή ατομική SM6 (τελικός)

02:41 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)

02:48 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:03 Σφαίρα F53: Κοροκίδα

23:30 4×100μ. Τ42-47: Σείτης, Καπέλλας, Κουτούλιας, Βέλτσι, Σεβδικαλής

01:20 200μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (1η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (2η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (γ` γύρος)

13 Σεπτεμβρίου – 6η ημέρα

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας: Λουφάκη

20:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC3: Πολυχρονίδης, Πανανός, Ντέντα

18:30 Ατομικό BC1: Σουλάνης

22:00 Ατομικό BC4: Mόρφη Μέτζου

23:00 Ατομικό BC3

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:23 50μ. ελεύθερο S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

17:35 50μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης

01:49 50μ. ελεύθερο S9 (τελικός)

02:25 50μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:03 Κορίνα F32: Γονιός, Ζησίδης, Κωνσταντινίδης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (3η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (4η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (προημιτελικά)

14 Σεπτεμβρίου – 7η ημέρα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

16:00 Κατηγ. 107 κιλά: Μάμαλος

22:00 Κατηγ. +107 κιλά: Δήμου

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC1

17:00 Ατομικό BC4

18:00 Ατομικό BC3

23:00 Ατομικό BC1

00:00 Ατομικό BC4

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

19:30 Ατομική χρονομέτρηση: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη, Μπαράκας/Τρουλινός

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

16:32 100μ. ύπτιο 12 (σειρές): Ταϊγανίδης

17:07 50μ. πρόσθιο SB2 (σειρές): Κωστάκης

17:17 50μ. πρόσθιο SB3 (σειρές): Καραούζας

17:36 50μ. ελεύθερο S13 (σειρές): Λιγνός

00:36 100μ. ύπτιο 12 (τελικός)

01:19 50μ. πρόσθιο SB2 (τελικός)

01:35 50μ. πρόσθιο SB3 (τελικός)

01:59 50μ. ελεύθερο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:00 Σφαίρα F53: Φερνάντες

00:06 400μ. Τ44 (σειρές): Σείτης

00:23 Μήκος F47: Κουτούλιας

PARACANOE

15:00 Kayak KL1 200μ. (σειρές): Πρελορέντζου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (5η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (6η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (ημιτελικά)

15 Σεπτεμβρίου – 8η ημέρα

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (γύρος 32)

21:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (προημιτελικά, ημιτελικά, τελικοί)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας: Πυλαρινός, Ντούνης, Τριανταφύλλου

22:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC3 (προημιτελικά)

16:00 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)

17:30 Ατομικό BC4 (προημιτελικά)

17:30 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)

22:00 Ατομικό BC1 (ημιτελικά)

22:00 Ατομικό BC3 (ημιτελικά)

23:30 Ατομικό BC4 (ημιτελικά)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. πεταλούδα S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

15:44 100μ. πρόσθιο SB6 (σειρές): Χριστάκης

16:29 200μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης

17:18 50μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης

17:24 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης

17:30 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου

23:30 100μ. πεταλούδα S9 (τελικός)

23:43 100μ. πρόσθιο SB6 (τελικός)

00:34 200μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

01:44 50μ. ύπτιο S1 (τελικός)

01:52 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)

02:00 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

17:38 400μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

PARACANOE

15:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (ημιτελικά)

16:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (7η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (8η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

16 Σεπτεμβρίου – 9η ημέρα

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC1 (αγώνας θέσεις 3-4)

16:00 Ατομικό BC3 (αγώνας θέσεις 3-4

17:20 Ατομικό BC4 (αγώνας θέσεις 3-4)

18:30 Ατομικό BC1 (τελικός)

23:00 Ατομικό BC3 (τελικός)

01:00 Ατομικό BC4 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:19 50μ. ύπτιο S4 (σειρές): Ριζάογλου

17:22 150μ. μικτή ατομική SM3 (σειρές): Κωστάκης

00:32 50μ. ύπτιο S4 (τελικός)

02:30 150μ. μικτή ατομική SM3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

23:33 Σφαίρα F33: Λιάγκου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (9η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (10η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Ατομικό ανδρών (αγώνας για θέσεις 3-4)

17 Σεπτεμβρίου – 10η ημέρα

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

19:00 Αγώνας αντοχής ανδρών: Μπαράκας/Τρουλινός

19:05 Αγώνας αντοχής γυναικών: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. ελεύθερο S6 (σειρές): Χριστάκης

16:05 50μ. ελεύθερο S12 (σειρές): Ταϊγανίδης

16:32 100μ. ύπτιο S13 (σειρές): Λιγνός

23:30 100μ. ελεύθερο S6 (τελικός)

00:00 50μ. ελεύθερο S12 (τελικός)

00:58 100μ. ύπτιο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

00:21 Μήκος F44: Καπέλλας, Βέλτσι, Σεϊτης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

18:00 Sonar (11η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου74

18 Σεπτεμβρίου

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα
Διονύσιος Βούτος
Δημοσιογράφος
30 χρόνια στην δημοσιογραφία. Δημοσιογράφος ΕΡΤ
Back To Top