skip to Main Content
Koryfaioi 2015 (Copy)

Οι αγώνες στίβου Βεργώτεια 2016 στο επίσημο αγωνιστικό πρόγραμμα του ΣΕΓΑΣ

Logo_SEGAS

Οι αγώνες στίβου Βεργώτεια 2016 στο επίσημο αγωνιστικό πρόγραμμα του ΣΕΓΑΣ
Μετά την περσινή επιτυχημένη αναβίωση των Βεργώτειων από τη Γ.Ε. Κεφαλληνίας , η ελληνική ομοσπονδία στίβου (ΣΕΓΑΣ) αποφάσισε να εντάξει τους αγώνες στο καλεντάρι του 2016. Η ημερομηνία που επιλέχθηκε είναι το Σάββατο 14 Μαΐου.
Τα Βεργώτεια 2016 θα είναι αγώνας πρόκρισης για τις μεγάλες διοργανώσεις του καλοκαιριού, κάτι που αποτελεί κίνητρο για τη συμμετοχή σημαντικών αθλητών από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι μαζί με αθλητές της Κεφαλονιάς θα προσφέρουν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις.
Οι διοργανωτές έχουν ήδη ξεκινήσει τις προετοιμασίες και αισιοδοξούν ότι τα φετινά Βεργώτεια θα είναι αναβαθμισμένα και θα βάλουν την Κεφαλονιά για τα καλά στον χάρτη των περιφερειακών αγώνων στίβου.
Η προσπάθεια αυτή πρέπει να βρει υποστήριξη καθώς θα συμβάλλει τόσο στην αθλητική, όσο και στην τουριστική ανάπτυξη του νησιού μας.
Δείτε εδώ το καλεντάρι του ΣΕΓΑΣ

ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ – 2016

Κατεβάστε το καλεντάρι σε μορφή pdf πατώντας εδώ

Ιανουάριος
10 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ βάδην, Σχινιάς
31 Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Εδάφους

Φεβρουάριος
6 Πανελλήνιο Σχολικό Ανωμάλου
13-14 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού Α/Γ
27 Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού
28 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, Μαρκόπουλο

Μάρτιος
5 Ελληνικό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων, Αθήνα
12 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, Τσούπριγια (Σερβία)
12-13 Ευρωπαϊκό Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων, Αράντ (Ρουμανία)
17-20 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού, Πόρτλαντ (ΗΠΑ)
20 Μπλόκο Καλογρέζα 2016, Νέα Ιωνία *
20 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Α/Γ
26 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Κάρντιφ (Μ. Βρετανία)
26 Ορφική Συνάντηση Στίβου, Αλεξανδρούπολη *
27Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 20χλμ Α/Γ, Νέων, Ημερίδα 10χλ Ε/Ν/Π, 5χλμ Κ

Απρίλιος
2 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β
3 Φωτιάδεια 2016, Πάτρα *
9-10 Διασυλλογικοί Αγώνες Π/Κ
16 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Α
16 Βαλκανικοί Βάδην Α/Γ (Α΄Ημέρα), Ε/Ν, Π/Κ, Φλώρινα
19 Β΄ φάση Σχολικού Πρωταθλήματος (7 όμιλοι)
23 Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ, Συνθέτων ΠΠ/ΠΚ Α
26-27 Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Π/Κ

Μάιος
7 Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ (Β΄ημέρα), Σύνθετα ΠΠΑ
7-8 Παγκόσμιο Κύπελλο βάδην
10 Athens Street Pole Vault, Αθήνα
11-12 Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Λυκείων
14 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β
14 Αγώνες Ρίψεων «Κώστας Σπανίδης», Θεσσαλονίκη
14 Βεργώτεια 2016, Κεφαλονιά *
14 Αγώνες Αλμάτων, Καλλιθέα *
14 6οι Ιόνιοι Αγώνες, Λευκάδα*
15 Μάχη Κρήτης *
21 «Χανιά 2016», Χανιά
21 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Α/Γ, Νέων Α/Γ-Ε
21 Ορσίππεια, Μέγαρα *
21Κωνσταντίνεια, Δεσκάτη*
21 Φεστιβάλ Ρίψεων «Κώστας Γιαταγάνας, Αθήνα*
22 Αμεινία ο Παλληνεύς, Παλλήνη *
25 Αχίλλεια, Γρεβενά *
28 Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα
28 Ηράκλεια, Ηράκλειο *
28 33α Θώδεια, Λουτράκι *
28 7α Ζαχαριάδεια, Θεσσαλονίκη *
29 Φεστιβάλ Ρίψεων, Τρίπολη
29 Πανελλήνιο Ορεινού Δρόμου και Βουνού
29 «Ευάγγελος Δεπάστας», Σχηματάρι *
29 Δίια, Κατερίνη *

Ιούνιος
1 Γκραν Πρι Αλεξάνδρεια
4 Βενιζέλεια, Χανιά
4 Βραϊμάκεια, Χαλκίδα *
4 -5 Μεσογειακοί Αγώνες Νέων, Τύνιδα (Τυνησία)
4-5 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Α/Γ, Νέων
5 Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10χλμ., Μερσίνη (Τουρκία)
5 Παπαναστάσεια, Αθήνα *
5 Κραχτίδεια, Δράμα *
5 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα *
5 «Νίκος Κοτσίδης», Θεσσαλονίκη *
8 Γκαλά Γυναικών, Φιλοθέη
11 Βαλκανικό Βουνού και Ορ. δρόμου, Νόβα Ζαγόρα (Βουλγαρία)
11 Γκραν Πρι Αργος Ορεστικό
11 Καποδίστρεια, Κέρκυρα *
11 Αιγιάλεια, Αίγιο *
11 «Αγώνες εις μνήμη Αλέκας Σιούλη», Θεσσαλονίκη
12 Σιθώνεια, Νικήτη
12 «Τάσος Ξένος», Χολαργός
12 «Κνώσεια», Ηράκλειο
18-19 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών
22 Λασσάνεια, Κοζάνη
25-26 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ και συνθέτων
25-26 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Βελένιε (Σλοβενία)

Ιούλιος
2 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Π/Κ, Κρούσεβατς (Σερβία)
2 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου, Αρκο, Ιταλία
2-3 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ε/Ν, Μπολού (Τουρκία)
6-10 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α/Γ, Άμστερνταμ (Ολλανδία)
9-10 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε/Ν και συνθέτων
13 Γκραν Πρι «Χρήστος Βουδούρης», Θήβα
14-17 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Π/Κ, Τιφλίδα (Γεωργία)
11-18 16η Γυμνασιάδα, Τραπεζούντα (Τουρκία)
16 Αγώνες Ρίψεων «Π. Χονδροματίδης», Πτολεμαίδα*
19-24 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν
16-17 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α
23 Γκραν Πρι Τοφάλεια
27-28 Ελλάς/Κύπρος Π/Κ, Λευκωσία (Κύπρος)
30-31 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων

Αύγουστος
12-21 Ολυμπιακοί Αγώνες Ρίο ντε Τζανέιρο, Βραζιλία

Σεπτέμβριος
17 Παπαναστάσεια 2016, Βελβεντό *
24-25 28οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, Καλλονή *
24 21α Κωνσταντινίδεια, Νάουσα

Οκτώβριος
1 Δήλεια, Μύκονος *
1 Λυγκήστεια, Φλώρινα *
2 Μπεκιάρεια, Σέρρες *
9 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Βουλγαρία
30 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μαυροβούνιο

Νοέμβριος
13 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα
13 Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός

Δεκέμβριος
11 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Εδάφους, Τσία (Ιταλία)

* Διοργανώσεις που έχουν την αρχική έγκριση του ΣΕΓΑΣ. Η τελική έγκριση θα δοθεί μετά την κατάθεση του φακέλου και εφόσον πληρούνται οι όροι του Κανονισμού Πρωταθλημάτων και Αγώνων του ΣΕΓΑΣ (Κεφ. Β’ – Αρθρο 7)

Back To Top